National Erasmus Games to ogólnopolski projekt organizacji Erasmus Student Network, który umożliwia zagranicznym studentom z całej Polski uczestnictwo w zawodach sportowych. Są one organizowane na podobieństwo igrzysk olimpijskich. 

 

Całe zawody odbywają się w trzech etapach: lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Podczas nich zawodnicy zmierza się w trzech dyscyplinach: futsalu, koszykówce i siatkówce. Każda sekcja ma możliwość wystawienia co najmniej jednej 11-osobowej drużyny - w jej skład muszą wejść minimum 2 dziewczyny. Poziom lokalny rozgrywa się obrębie miast. Zwycięscy etapu lokalnego spotykają się na finale ogólnopolskim, który organizuje jedna z sekcji. Finały trwają dwa dni. Po zsumowaniu wyników zostaje ogłoszona zwycięska drużyna, reprezentująca Polskę na szczeblu międzynarodowym w trzecim etapie projektu, który odbędzie się w jezdnym z miast Europy podczas International Erasmus Games.

 

Zalążków tego projektu można się doszukać w wielu lokalnych inicjatywach sportowych jednak pierwsze duże zawody międzyuczelniane odbyły się w 2009 roku w Warszawie  przy okazji obchodów XX-lecia organizacji Erasmus Student Network. Idea rozgrywek sportowych niezwykle przypadła do gustu zarówno zadowolonym uczestnikom jak i pełnym entuzjazmu organizatorom. Studenci zagraniczni przyjeżdżający do Polski ciężko trenowali i domagali się organizacji kolejnych edycji projektu aż w maju 2011 roku o puchar najlepszej erasmusowej drużyny zmierzyli się przedstawiciele  11 miast z Polski. 

 

 

Link do strony: www.neg.esn.pl/

Instagram: www.instagram.com/neg_esn_pl/