Obecnie, w Polsce działa 31 lokalnych sekcji ESN. Ich wolontariusze każdego roku pomagają
ok. 11 tys. studentom zagranicznym przyjeżdżającym do naszego kraju.
Historia
Historia ESN w Polsce zaczęła się w 1994 roku. W maju tego roku powstała pierwsza sekcja ESN w Polsce w Szkole Głównej Handlowej – ESN Warsaw. Oprócz tego, nasz kraj był już wtedy pełnoprawnym członkiem ESN i posiadał National Representative. Polska nie była jeszcze wtedy członkiem programu Erasmus, tylko członkiem programu Tempus (tj. programu pomocowego Unii Europejskiej, którego celem jest wspieranie współpracy między uczelniami z krajów UE i krajów partnerskich). W 1995 roku pojawiają się 2 nowe sekcje: ESN Łódź i ESN Kraków, jednakże według dokumentów ESN International w latach 1996-1997 pojawiły się problemy z działalnością ESN w Polsce.
W 1998 roku powstała sekcja ESN na Akademii Medycznej w Warszawie. W 2001 roku powstały 3 kolejne: ESN SGH w Warszawie, ESN Gdańsk na Politechnice Gdańskiej i ESN UJ na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pojawił się również pomysł współpracy między lokalnymi sekcjami na poziomie ogólnopolskim. Jego inicjatorami byli Artur Orłowski (Przewodniczący sekcji ESN SGH Warszawa) i Michał Zasada (Przewodniczący sekcji ESN Gdańsk). Pierwsze ogólnopolskie spotkanie sekcji ESN - National Platform odbyło się w Gdańsku (09.05.2003-11.05.2003). Od tego czasu odbywa się ono 2 razy do roku.
W grudniu 2005 roku odbyło się pierwsze Section Presidents’ Meeting (PM). Patryk Rzymyszkiewiecz, Przewodniczący ESN Polska, ogłosił, że Stowarzyszenie zostało oficjalnie zatwierdzone 13 grudnia 2005 roku.
Główne cele ESN na szczeblu krajowym:
- Współpraca w zakresie projektów i imprez ogólnopolskich m.in. Discover Europe - konkurs fotograficzny; National Erasmus Games - turniej sportowy;
- Ścisła współpraca z Narodową Agencją Programu Erasmus.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Stowarzyszenia ESN Polska.
Follow us