Zdarza Ci się spoglądać na rzeczywistość przez obiektyw aparatu?
Pozwól nam odkryć Europę widzianą Twoimi oczami!

 

Discover Europe 2017 to już czternasta edycja największego ogólnoeuropejskiego konkursu fotografii studenckiej. Po raz kolejny inspirujemy, odkrywamy i dzielimy się tym, co dla nas najważniejsze - koncepcją naszego wspólnego domu, jakim jest Europa.

Ogólnoeuropejski charakter konkursu otwiera przed uczestnikami niepowtarzalną szansę wymiany artystycznych doświadczeń i nawiązania międzynarodowego dialogu z osobami o tej samej pasji. Nadsyłając swoje zdjęcia, studenci prezentują szerokiej europejskiej widowni swój punkt widzenia, swoją wrażliwość i wyjątkowy talent. Z drugiej strony, podjęcie tematu Europy w pracach fotograficznych, buduje wśród studentów poczucie wspólnoty i głębokiej więzi mimo ogromnej różnorodności, która przestaje dzielić, a zaczyna tworzyć obraz większej, imponującej całości.

Dowodem na szczególną wartość idei konkursu Discover Europe było przyznanie mu w 2013 roku 2. nagrody w Konkursie im. Karola Wielkiego dla projektów non-profit organizowanym przez Parlament Europejski.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering o Discover Europe:

Konkurs Discover Europe pozwolił skoncentrować młodzieńczą kreatywność i wyobraźnię na naszej wspólnej Europie. Pokazuje, że Europa jest naszym domem i że w całej różnorodności są wartości, które nas łączą.”

Zdjęcia nadsyłane są w czterech kategoriach konkursowych, a oceniane przez jury w dwóch etapach oraz przez Internautów na stronie konkursu.

Tegoroczne kategorie:

  • Citizen of Europe - głównym tematem jesteśmy my - mieszkańcy Europy,
  • Postcard from Europe - miejsca, które są dla nas najważniejsze,
  • Surprise me, Europe - studium przypadku i zaskakujących chwil,
  • Incredible Is Now - nowa kategoria stworzona przez Asusa dla zdjęć, gifów i timelapsów wykonanych telefonem. 

 

Etapy regionalne organizowane są w 7 regionach w Polsce oraz jednym etapie ogólnoeuropejskim. Grupy projektowe angażujące studentów różnych uczelni są odpowiedzialne m.in. za zorganizowanie promocji konkursu wśród lokalnej społeczności szczególnie podczas Dni Promocyjnych, przygotowanie wystaw nadesłanych fotografii i warsztatów fotograficznych. Przede wszystkim dokonują one również wyboru najlepszych prac, które zostają zakwalifikowane do etapu centralnego.
 

Etap centralny polega na ocenie zakwalifikowanych prac przez jury składające się w poprzednich latach z najbardziej uznanych polskich artystów fotografików, przedstawicieli władz akademickich oraz znanych osób związanych z kulturą. Celem etapu centralnego jest ostateczny wybór najlepszych prac w każdej z kategorii.

Uroczysta Gala Finałowa, która corocznie odbywa się w maju w Warszawie, to uroczyste podsumowanie całego konkursu, wręczenie atrakcyjnych nagród laureatom, wernisaż finałowych prac oraz wspólny bankiet. W tym roku gala ta odbędzie się 13go maja