Program „Buddy” polega na opiekowaniu się studentem z zagranicy, który przyjeżdża na studia na Politechnikę Warszawską.

Twoja pomoc będzie potrzebna jeszcze przed przyjazdem Erasmusa do Polski.

Przede wszystkim trzeba mu pomóc w zakwaterowaniu się w akademiku, bądź asystować przy szukaniu pokoju lub mieszkania do wynajęcia. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie kolegi bądź koleżanki z zagranicy w zasady życia studenckiego na naszej uczelni. Informacje o wydziale, o Naszej kadrze naukowej, przedmiotach, zaliczeniach, projektach i laboratoriach są na pewno bardzo istotne. Poza tym warto opowiedzieć co właściwie można robić w Warszawie lub dokąd warto wyskoczyć na weekend na dłuższą wycieczkę po Polsce.

Od samego początku obcokrajowiec będzie miał mnóstwo pytań i właśnie Ty będziesz na nie odpowiadał.

Może się także zdarzyć, że będziesz potrzebny w sytuacjach nieco poważniejszych – takich jak wizyta u lekarza.

Nie przejmuj się! Twoja rola polega na tłumaczeniu wszystkiego na język polski (bądź na język obcy) i wspieraniu Twojego podopiecznego.

Uczestnictwo w programie nie zobowiązuje do całodobowej opieki - wszyscy wspierają się na wzajem, więc zawsze możesz liczyć na czyjąś pomoc.

Najważniejsze podczas całego okresu bycia Buddy'm, jest to aby mieć ze sobą stały kontakt, by „Twój” Erasmus zawsze mógł na Ciebie liczyć. A czas, który razem spędzicie, to przede wszystkim niesamowite doświadczenia, szansa na nowe przyjaźnie, podszlifowanie języka i naprawdę super zabawę!

Nabór do akcji Buddy odbywa się dwa razy w roku:

  • pod koniec roku akademickiego (czerwiec) aby zostać Buddy'm w pierwszym semestrze w następnym roku akademickim
  • w okolicach stycznia (pod koniec pierwszego semestru) aby zostać  Buddym w semestrze letnim

Akcja Buddy:

1) Każdemu Erasmusowi przyjeżdżającemu na naszą uczelnię, który wyrazi taką chęć, zostaje przydzielony polski opiekun, zwany Buddy'm. Osoby dobierane są na podstawie takich danych jak języki, hobby, wiek czy oczekiwania. Przydział ten nastąpi przed przyjazdem Erasmusa do Polski. 

2) Do zadań Buddy'ego będzie należało min.:

  • kontakt z Erasmusem (poprzez e-mail) przed jego przyjazdem, na pewno jest wiele pytań, na które odpowiedź pomoże Erasmusowi w przygotowaniu do przyjazdu do Polski (od rodzaju klimatu, do kosztów wyżywienia)
  • w miarę możliwości odebranie Erasmusa z lotniska/dworca,
  • pomoc w zakwaterowaniu, znalezieniu się w polskiej rzeczywistości (np. kupno biletu miesięcznego, znalezienie mieszkania jeśli Erasmusowi nie podoba się akademik itp.)
  • pomoc w starcie na uczelni -> pomoc w „kontaktach” :-) z Paniami w dziekanacie, pokazanie jak korzystać z biblioteki,
  • wspólne wyjścia, zabawy, zwiedzanie, doraźna pomoc, - itp.

W razie pytań pisz na: buddy.pw@esn.pl